Jak uchronić się przed utratą danych?

Jak uchronić się przed utratą danych?

Jak zabezpieczyć komputer przed spadkiem napięcia?

Obecnie trudno sobie wyobrazić działalność lub branżę która nie korzysta z komputerów i maszyn elektrycznych. Urządzenia te zdominowały świat w którym żyjemy i w którym wykonujemy swoje prace. Komputery odgrywają również ważną rolę w kontrolowaniu parametrów innych urządzeń które wymagają ciągłej pracy. Jak zatem zabezpieczyć takie komputery i resztę urządzeń przed ewentualnością nagłego spadku napięcia?

Zasilacz UPS – do czego służy?

UPS to skrót od uninterruptible power supply, czyli po polsku zasilacz bezprzerwowy. Przykładem takich urządzeń są zasilacze awaryjne UPS PowerWalker. Oczywistym jest fakt, że do prawidłowego funkcjonowania komputera niezbędne jest odpowiednie napięcie. Należy jednak pamiętać że na skutek różnych czynników prąd może w pewnym momencie przestać płynąć do każdego urządzenia elektroniczne. Spowodowane jest to całkowitą przerwą lub zakłóceniami w dostawie energii elektrycznej. Wówczas, komputer który nie posiada wbudowanego akumulatora po prostu wyłącza się. Przez takie awarie utrata danych w pamięci operacyjnej urządzenia jest niestety nieunikniona. To samo tyczy się serwerów, które w pewnym momencie mogą po prostu przestać funkcjonować i zaburzyć sieć której są częścią. Powodami przerw w dostawie energii mogą być, na przykład, złe warunki pogodowe uszkadzające słupy wysokiego napięcia, albo chociażby wady instalacji elektrycznej w budynku.

Dlaczego warto mieć zasilacz awaryjny?

Pracując na komputerach stacjonarnych, w przypadku nagłe spadku napięcia urządzenie wyłączy się natychmiast. Nie będzie wtedy szansy na zapisanie danych, gdyż przerwy w dostawie prądu są nieprzewidywalne i dzieją się w ułamku sekundy. Wówczas, bez podłączenia do zasilacza awaryjnego UPS ryzykujemy utratę takich danych, które nie zdążyliśmy zapisać na dysku. Jeżeli jednak taki komputer będzie podłączony pod zasilacz bezprzerwowy, wówczas źródło napięcie automatycznie przełącza się na zasilacz wbudowany w UPS. Zyskujemy wtedy cenny czas na zapisanie wszelkich danych. Zasilacze awaryjne UPS PowerWalker potrafią dostarczać prąd do komputera przez parę godzin po tym, jak prąd przestanie płynąć z głównej instalacji elektrycznej. Przez ten czas usterki zwykle są całkowicie usuwane a prąd zostaje przywrócony. Dzięki takiemu zasilaczowi można kontynuować pracę bez przerwy, a dodatkowo nie ma ryzyka utraty niezapisanych danych.

Zasilacze awaryjne są również stosowane do bardziej zaawansowanych zadań. Na przykład, każdy serwer powinien posiadać takie dodatkowe zasilanie w momencie utraty prądu. UPSy są tak samo istotne w placówkach medycznych, gdzie wyłączenie urządzenia elektrycznego w trakcie chociażby operacji lub badania mogłoby nieść ze sobą dramatyczne skutki. Istnieje wiele rodzajów zasilaczy awaryjnych, stworzonych zarówno do celów prywatnych jak i komercyjnych. Te pierwsze są w zasięgu budżetu każdego domostwa i mają niewielkie rozmiary. Są też zasilacze awaryjne które stosuje się w wielkich serwerowniach czy do celów komercyjnych. Należy zaznaczyć, że komputery to nie jedyne urządzenia które mogą wymagać nieprzerwanej pracy. UPSy bowiem sprawdzają się także w systemach monitoringowych i wszelkich innych maszyn które pozostają bez nadzoru.

Cechy zasilaczy bezprzerwowych


Zasilacze awaryjne UPS PowerWalker to seria która wytwarza niezbędny prąd o napięciu wyjściowym od 220 do 240 woltów. Jest to absolutny standard dla większości urządzeń elektronicznych, w tym komputerów. Należy również zwrócić uwagę na moc pozorną oraz moc skuteczną aby odpowiednio dobrać rodzaj zasilacza awaryjnego do urządzenia docelowego. Istnieją trzy rodzaje UPSów:

  • Zasilacze bezprzerwowe off-line
  • Zasilacze awaryjne on-line
  • Line-interactive.

Zaletą tych ostatnich jest automatyczne utrzymywanie napięcia zasilania co bezpośrednio przekłada się na dłuższy czas działania. Niektóre mają wbudowany wyświetlacz informujący o obecnych parametrach prądu, stopniu naładowania akumulatora i innych ważnych parametrach. Takie urządzenie dla wielu branż jest niezbędnym dodatkiem do urządzeń elektrycznych.