Do czego mogą się przydać serwery NAS?
Obecnie przechowywanie danych w chmurze stało się jednym z najbardziej przydatnych narzędzi dla użytkowników, dzięki temu, że usługi te zapewniają niezwykłą łatwość podczas zapisywania i udostępniania plików przez Internet. Biorąc to pod uwagę, mechanizmy te gwarantują ochronę danych i pozwalają na dostęp do nich z dowolnego miejsca na Ziemi. Jednak w związku z wielkim rozwojem technologii, wielu użytkowników, dzięki słynnym serwerom NAS postanowiło zorganizować prywatne chmury, bez konieczności posiadania monumentalnej wiedzy i w bardzo łatwy sposób. Serwery te służą jako ciekawa alternatywa, aby móc przechowywać wszystkie swoje pliki w jednym miejscu. Ponieważ, są to urządzenia przeznaczone do przechowywania danych w chmurze z domowych warunkach.
Do czego służą serwery NAS?
Jak wspomniano powyżej, serwery NAS (lub „Network Attached Storage”) to urządzenia pamięci masowej podłączone do sieci, które mogą funkcjonować jako komputer z własnym systemem operacyjnym i są przystosowane do pracy przez całą dobę, bez żadnych ograniczeń. Składają się one z komponentów, którymi są: pamięć RAM, procesor i wszystkie układy, natomiast drugim komponentem są dyski twarde, których serwery NAS mogą obsługiwać setki terabajtów.
Serwery NAS służą więc do wykonywania kopii bezpieczeństwa plików, które użytkownik chce i wskazuje w konfiguracji, zarówno tych z komputera osobistego, jak i tych z dowolnego urządzenia mobilnego. Jest to ich główna funkcja jako sprzętu do przechowywania danych, choć posiadają one również wiele innych ciekawych funkcjonalności.
Dodatkowo nadają się do stworzenia profesjonalnego monitoringu wideo, a także oferują możliwość stworzenia własnego systemu przechowywania danych w chmurze. Z tego powodu wszystkie Twoje informacje będą przechowywane we własnym domu, a nie na serwerach osób trzecich (w firmach świadczących usługę).
Jak skonfigurować serwery NAS?
Jeśli chodzi o działanie serwerów NAS, to należy zaznaczyć, że istnieje kilka możliwych konfiguracji, jednak najczęściej spotykaną z nich jest podłączenie tych urządzeń bezpośrednio z routerem. W ten sposób można uzyskać bezpośrednie połączenie z siecią lokalną lub z innymi komputerami w sieci, a jednocześnie z samym Internetem. W ten sposób serwery NAS nie będą wykazywać żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o ich możliwości, aktualizacje, czy łączenie się z jak największą prędkością.
Warto zwrócić uwagę na to, że takiego typu urządzenia charakteryzują się dużym poborem mocy, dlatego też konieczne jest poznanie rodzaju mocy, jakiej wymagają. Serwery NAS do optymalnej pracy potrzebują prądu stałego (D/C), dlatego też wskazane jest zastosowanie wewnętrznego zasilacza lub zewnętrznego adaptera, który dokonuje transformacji prądu zmiennego (A / C) na prąd stały.
Po podłączeniu danego urządzenia, aby rozpocząć konfigurację, musisz uzyskać do niego dostęp z głównego komputera. Można to zrobić poprzez przeglądarkę internetową, ponieważ serwer NAS i komputer będą dzielić to samo IP, lub jeśli wolisz, możesz zainstalować aplikacje, za pomocą której możesz skonfigurować pliki, które chcesz wysłać do NAS, bezpośrednio z komputera lub telefonu komórkowego.
Następnie, w ramach tej konfiguracji, możliwe będzie skonfigurowanie kilku kont użytkowników, którzy będą mogli korzystać z serwera NAS. Oznacza to, że jednocześnie kilku użytkowników może stworzyć i zarządzać własną chmurą z jednego serwera NAS.
Serwery NAS – cechy
Warto wyjaśnić główne cechy tych urządzeń pamięci masowej, a oto najważniejsze z nich:
- Ogólnie rzecz biorąc, serwery NAS posiadają trzy porty, którymi są: port USB (służy do podłączania różnych urządzeń pamięci masowej), port sieciowy (znany jako LAN lub port RJ45) oraz port eSATA (służy on w zasadzie do podłączania zewnętrznych dysków twardych).
- Aby interfejs LAN lub port RJ45 działał prawidłowo w serwerze NAS, ważne jest, aby był skonfigurowany z IPv4. Zapewnia to optymalną komunikację między routerem a pozostałymi urządzeniami w sieci.
- W przypadku komputerów z systemem Windows, NAS uzyskuje dostęp do sieci poprzez protokół sieciowy Windows SMB (Server Message Blocks). Sprzęt Apple opiera się na protokole AFP (Apple Filing Protocol), a systemy oparte na Linuksie wykorzystują jako protokół transferu NFS (Network File System) lub FTP (File Transfer Protocol).
- Do najbardziej polecanych producentów serwerów NAS należą: Synology, QNAP, Western Digital, Snap Server, IBM, Thecus, Lenovo, Netgear ReadyNAS oraz NetApp.
Czym różnią się serwery NAS od zewnętrznego dysku twardego?
Ze względu na ich działanie i niektóre cechy szczególne, wielu użytkowników dochodzi do wniosku, że serwery NAS są tym samym co zewnętrzne dyski twarde, ale to nie jest prawda.
- Najbardziej widoczną różnicą między nimi jest to, że serwery NAS mogą być używany przez wielu użytkowników w sieci w tym samym czasie, podczas gdy zewnętrzny dysk twardy może być używany tylko przez jednego użytkownika.
- Ponadto, serwery NAS są całkowicie niezależne i mogą być porównane do komputera w swoich funkcjach, podczas gdy zewnętrzny dysk twardy jest prostym systemem pamięci masowej, który w całości zależy od komputera.