Serwer NAS QNAP – jak wybrać odpowiedni?
Przez ostatnie dziesięciolecia informacja zmieniła swój domyślny nośnik niejednokrotnie. Dziś użytkownicy pragną dostępu do swoich danych w każdym momencie, oczekując jednocześnie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Z myślą o magazynowaniu i udostępnianiu danych powstały serwery NAS, w których specjalizuje się firma QNAP. Czym dokładnie są te urządzenia i jak wyróżniają się spośród swoich odpowiedników? Warto się temu przyjrzeć.
Serwer NAS – czym jest?
Akronim ten pochodzi od angielskiej frazy Network Attached Storage, czyli, po wolnym tłumaczeniu, sieciowej pamięci masowej. Jej zadaniem, jak nazwa wskazuje, jest przechowywanie danych i ich udostępnianie w ramach sieci – zarówno lokalnej, jak i pozalokalnej, co odbywa się dzięki protokołom SSH i FTP.
Do czego więc nada się taki serwer? Jest to urządzenie, które jest najczęściej wykorzystywane do przychowywania multimediów – szczególnie tych, które potrzebują chwilowej, dużej przestrzeni. Właśnie dlatego z tego rodzaju serwerami można się zwykle spotkać w przypadku domowego, jak i firmowego monitoringu. Oczywiście na tym nie kończą się zastosowania.
Przechowywanie jest jednak tylko połową możliwości serwera NAS. Kluczem jest tutaj możliwość bieżącego dostępu do zapisanych plików za pomocą dowolnego urządzenia elektronicznego – czy to smartfona, tableta, czy laptopa. W ten sposób, niezależnie od tego, gdzie znajduje się użytkownik, może on mieć dostęp do ważnych dla niego plików, wiedząc jednocześnie, że zapisane są one fizycznym, bezpiecznym serwerze.
Czym wyróżniają się serwery NAS QNAP?
Spoglądając na serwery NAS QNAP, łatwo zauważyć, że łączą one niewielkie konstrukcje z wielkimi możliwościami. Warto przyjrzeć się ich kilku najważniejszym zaletom. Co je wyróżnia?
- Bezpieczeństwo – awarie i zagrożenia internetowe zostają zminimalizowane poprzez matrycę RAID, która pozwala na przywrócenie danych. Oczywiście nie zabrakło również takich mechanizmów, jak weryfikacji dwuetapowej, szyfrowania woluminów, a także natychmiastowych powiadomień do sparownych urządzeń mobilnych.
- Multimedialne możliwości – zabezpieczona pamięć masowa to nie jedyna zaleta serwerów NAS QNAP. Umożliwiają one także transmisję multimediów poprzez HDMI, Bluetooth, AirPlay, iTunes, Chromecast i wiele innych. To prosty sposób na zapewnienie sobie nielimitowanej rozrywki.
- Dedykowana przeglądarka – serwery NAS QNAP posiadają automatyczną wyszukiwarkę Qsirch, która potrafi wyjątkowo szybko znaleźć każdy plik, ucząc się na podstawie poprzednich wyszukiwań.
- Technologia QvPC – serwery te mogą także posłużyć jako komputery w razie takiej potrzeby – wystarczy tylko podłączyć myszkę, klawiaturę i monitor z gniazdem HDMI.
Jak widać, serwery NAS QNAP posiadają wiele korzyści. Jak jednak dobrać odpowiedni model, który spełni pożądane funkcje?
Który serwer NAS QNAP wybrać?
Każdy ma inne potrzebny – ważne, aby dobrać serwer odpowiednio do nich dostosowany. W przypadku QNAP nie będzie to dużym problemem, gdyż firma ta posiada niezwykle szeroką gamę urządzeń. Czym wyróżniają się poszczególne modele?
- Serwery z serii Silent – są to modele HS-264 i HS-453DX, które, jak sama nazwa wskazuje, pracują bezgłośnie. Wszystko to dzięki pasywnemu chłodzeniu. Seria ta nada się szczególnie dla osób, które szukają bazy do domowego centrum multimediów.
- Serwery z serii TS-x64 – to stosunkowo proste modele, które za rozsądną cenę oferują dwa porty sieciowe w standardzie 2.5GbE, czterordzeniowe procesory x86, wbudowane procesory graficzne oraz obsługę dysków SSD NVMe. Nadadzą się do płynnego strumieniowania filmów do urządzeń przenośnych.
- Serwery ES2486dc oraz ES1686dc – zaawansowane opcje, które posiadają cztery porty sieciowe w standardzie 10GbE. Oczywiście istnieje też możliwość rozbudowy. Serwery te nadają się przede wszystkim do wirtualizacji w środowiskach Hyper-V oraz VMWare.
- Serwery z serii All-Flash – to najbardziej zaawansowane modele, które opierają się na procesorach Intel Xeon i AMD Epyc. Jak nazwa wskazuje, obsługują tylko dyski SSD. Ich wydajność jest zdecydowanie wyższa od pozostałych serii.
Jak widać, serwery NAS QNAP posiadają zróżnicowanie modelowe, które pozwalają na dobór w różnych zakresach potrzeb, jak i budżetu. Należy przy tym pamiętać, że warto dokładnie wiedzieć, czego oczekujemy, aby móc dobrać urządzenie, które posłuży efektywnie przez wiele lat.