Jak działa połączenie zasilacza awaryjnego UPS i generatora prądu?
Zasilacze awaryjne (UPS) są używane do ochrony wrażliwego sprzętu IT, systemów awaryjnych, sprzętu medycznego, systemów ewakuacyjnych i szerokiej gamy innych odbiorników elektrycznych przed wahaniami zasilania i krótkotrwałą utratą zasilania. Jednak w celu ochrony odbiorników elektrycznych przed dłuższymi przerwami w zasilaniu, często używa się generatorów prądu w połączeniu z systemami UPS. Jak działa takie połączenie? W dzisiejszym artykule wyjaśnimy najważniejsze kwestie.
Jak działa połączenie zasilacza UPS i generatora prądy?
System UPS zapewnia bezprzerwowe zasilanie, dzięki czemu chroni urządzenia przed anomaliami zasilania, takimi jak skoki i spadki napięcie, przepięcia, przejściowe awarie, zapewniając jednocześnie czas podtrzymania bateryjnego od kilku minut do godziny lub nieco dłużej. W przypadku korzystania z generatora rezerwowego czas podtrzymania bateryjnego wynosi zwykle od 5 do 15 minut, aby zapewnić wystarczającą ilość czasu na uruchomienie generatora i zapewnienie alternatywnego źródła zasilania dla sieci.
Podczas normalnej pracy system UPS z podwójną konwersją online nieprzerwanie dostarcza energię do obciążenia. W związku z tym nie ma przerwy w zasilaniu lub czasie transferu, gdy źródło zasilania sieciowego ulegnie awarii i kiedy to baterie UPS zaczynają podtrzymywać obciążenie. Generator rezerwowy uruchamia się, gdy automatyczny przełącznik zasilania (ATS) wykryje utratę zasilania i po ustabilizowaniu obciążenia przez UPS automatycznie przełącza zasilanie na generator (o czym więcej tutaj: https://dell-comp.pl/jak-uchronic-sie-przed-utrata-danych/).
Ponieważ system UPS często podtrzymuje obciążenie przez krótki czas, ATS wysyła sygnał do generatora rezerwowego po około 10 sekundach od utraty zasilania, zapobiegając konieczności niepotrzebnego uruchamiania generatora przy skokach napięcie. Niemniej, jednak gdy nastąpi utrata zasilania sieciowego na dłuższy czas, system ATS będzie utrzymywał zasilacz UPS i generator w działaniu przez pewien czas, zwykle kilka minut.
Gdy zasilanie sieciowe powróci i okaże się stabilne, generator otrzyma polecenie wyłączenia zasilania, a zasilacz UPS zsynchronizuje się z zasilaniem sieciowym, zacznie ładować akumulatory i będzie w gotowości na kolejną awarię.
Dlaczego warto parować zasilacz UPS i generator?
Połączenie generatora i zasilacza UPS jest stosowane z wielu powodów. W niektórych przypadkach, takich jak systemy krytyczne, w tym windy ewakuacyjne, systemy ochrony przeciwpożarowej, oświetlenie rezerwowe lub sprzęt medyczny i podtrzymujący życie, zarówno zasilacze awaryjne UPS, jak i generatory muszą być zainstalowane w celu spełnienia surowych przepisów. W przypadku centrów danych i obiektów, w których przechowywane są poufne informacje, system generator/UPS jest używany do podtrzymania pracy serwerów i sprzętu IT, bez ograniczania się do małej autonomii UPS.
Dobór wielkości zasilacza UPS i generatora
Podczas parowania zasilacza UPS i generatora, dobór odpowiedniego rozmiaru tych urządzeń jest jedną z najważniejszych rzeczy. W infrastrukturze elektrycznej obiektu występują zazwyczaj dwa rodzaje obciążeń: podstawowe i nieistotne.
- Obciążenie podstawowe: Obciążenie podstawowe obejmuje sprzęt, który bezpośrednio wpływa na zdolność organizacji do działania i musi działać bez przerwy w zasilaniu. Mogą to być serwery, komputery, urządzenia bezpieczeństwa życia i ewakuacyjne, a także, w zależności od rodzaju działalności, klimatyzacja.
- Obciążenia nieistotne: Obciążenia nieistotne nie mają fundamentalnego znaczenia dla działalności biznesowej i mogą zostać tymczasowo wyłączone w przypadku awarii zasilania, np. oświetlenie ogólne i ogrzewanie ogólne, kuchnia, suszarki do rąk itp.
Klasyfikacja obciążeń jest ważna podczas parowania zasilacza UPS i generatora, ponieważ należy zdecydować, które urządzenia będą obsługiwane przez zasilacz UPS i generator, a które bezpośrednio przez generator.
Po sklasyfikowaniu można określić całkowite zapotrzebowanie na obciążenie generatora. Zasadą jest, że generatory powinny być dobrane do:
- 2x nominalnej moc typowego systemu UPS wykorzystującego technologię prostownika IGBT.
- Należy dodać dodatkowe nieistotne obciążenie i pozostawić dodatkową pojemność na „zapas”.
- Przed zakupem rozwiązania należy skonsultować się z producentem UPS i generatora w celu uzyskania dokładniejszych porad.