Zapytaj dowolnego profesjonalnego montażystę wideo, a powie Ci, że szybka pamięć masowa ma tej branży krytyczne znaczenie i nie można iść na kompromis, jeśli chodzi o edycję filmów w wysokiej rozdzielczości

Czy warto używać serwerów NAS do profesjonalnej edycji wideo? Dowiedz się, jak wybrać poszczególne komponenty

Zapytaj dowolnego profesjonalnego montażystę wideo, a powie Ci, że szybka pamięć masowa ma tej branży krytyczne znaczenie i nie można iść na kompromis, jeśli chodzi o edycję filmów w wysokiej rozdzielczości. Chociaż istnieje kilka innych rozwiązań do edycji wideo, serwery NAS zużywają stosunkowo mało energii, wytwarza mało ciepła i wibracji, oferuje wysoką prędkość odczytu/zapisu i są bardzo wydajne. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej temu, dlaczego warto używać serwera NAS do profesjonalnej edycji wideo, oraz co wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia.

Czy firma zajmująca się montażem wideo potrzebuje serwer NAS?

Do przechowywania danych możesz używać pamięci masowej w chmurze, takiej jak Dysk Google lub Dropbox, albo dysków fizycznych DAS. Istnieje jednak kilka przekonujących powodów, dla których warto przejść na urządzenia NAS, które stały się w ostatnim czasie bardzo popularne wśród firm z różnych branż ze względu na idealną równowagę między bezpieczeństwem a centralnym zarządzaniem. Dodatkowo serwery NAS:

Zapytaj dowolnego profesjonalnego montażystę wideo, a powie Ci, że szybka pamięć masowa ma tej branży krytyczne znaczenie i nie można iść na kompromis, jeśli chodzi o edycję filmów w wysokiej rozdzielczości

  • Są łatwe w użyciu: urządzenia podłącza się za pomocą Ethernet lub WiFi. Większość aplikacji NAS oferuje interfejs internetowy, dzięki czemu konfiguracja jest niezwykle łatwa.
  • Oferują zdalny dostęp: użytkownicy mogą uzyskać dostęp do udostępnionych plików z dowolnego miejsca na świecie.
  • Są bezpiecznym miejscem kopii zapasowych i są redundantne: Większość NAS posiada wbudowane opcje RAID. Pozwala to na duplikowanie danych na wielu dyskach.
  • Ułatwiają udostępnianie danych i współpracę wśród zespołów zajmujących się edycją wideo.

Oczywiście edycja wideo na serwerze NAS nadal nie jest idealna we wszystkich przypadkach i choć oferuje wiele korzyści dla osób pracujących w postprodukcji, nadal istnieje kilka przeszkód, takich jak:

  • NAS nie osiągnie takiej prędkości, jak bezpośrednio podłączone urządzenie pamięci masowej (DAS). Można jednak zniwelować tę niedogodność, dzięki kablowi Ethernet 10Gbe.
  • Większa cena – NAS kosztuje więcej niż tradycyjny DAS.

Jak wybrać poszczególne podzespoły serwera NAS przeznaczonego do edycji wideo?

  • Wybór odpowiednich dysków twardych

Większość ludzi patrzy tylko na całkowitą liczbę dysków twardych i ich pojemność. Jednak w przypadku edycji wideo równie ważna jest szybkość dysku twardego.

Aby serwery NAS miały większą wydajność podczas edycji wideo, zaleca się korzystanie z konfiguracji NAS z wieloma dyskami twardymi lub SSD w celu wykorzystania zarówno nadmiarowości, jak i korzyści związanych z wydajnością dostępu do wielu dysków dostępnych w RAID. Pojedynczy dysk twardy może zapewnić średnio około 150-260 megabajtów na sekundę wydajności, ale każdy dodatkowy dysk twardy dodany do systemu NAS zwiększa ogólną wydajność o około 70-150 MB/s na dysk (bardziej w przypadku SSD). Chociaż dyski twarde są tradycyjnie wolniejsze niż droższe dyski SSD, można to zniwelować poprzez zastosowanie wielu dysków twardych w macierzy RAID i zapewnić znacznie lepszą cenę za terabajt inwestycji.

  • Wybór odpowiedniej ilości pamięci NAS

Większość budżetowych serwerów NAS jest dostarczana z 2 GB pamięci (czasami bez możliwości rozbudowy), choć zdecydowanie zalecamy, aby edytorzy wideo używali co najmniej 8 GB pamięci. Istnieją również różnice w typach pamięci i częstotliwości, ale są one mniej istotne w przypadku NAS-ów do edycji wideo i generalnie im lepszy procesor ma NAS, tym lepszą pamięć będzie zawierał.

Zapytaj dowolnego profesjonalnego montażystę wideo, a powie Ci, że szybka pamięć masowa ma tej branży krytyczne znaczenie i nie można iść na kompromis, jeśli chodzi o edycję filmów w wysokiej rozdzielczości

  • Wybór odpowiedniego procesora NAS

Jeśli nie używasz 64-bitowego procesora x86, nie uzyskasz wydajności potrzebnej do płynnej edycji wideo. Unikaj procesorów opartych na architekturze ARM, w wersjach 32-bitowych i 64-bitowych. Procesory te zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnej wydajności, ale słabo obsługują wysokie obciążenia.

Edycja wideo to intensywna operacja z licznymi działaniami odczytu i zapisu odbywającymi się w tle, a procesor ARM po prostu nie jest w stanie sprostać temu zadaniu. Polecamy procesory Intel Xeon (https://www.intel.com/content/www/us/en/products/details/processors/xeon.html), Intel Core, AMD Ryzen lub Pentium oparte o architekturze 64-bitowej.

Warto wybrać NAS, który obsługuje złącze Ethernet 10Gbe

Dla tych, którzy rozważają zakup systemu NAS do edycji wideo, atrakcyjność 10-gigabitowych sieci Ethernet jest w dużej mierze bezdyskusyjna. Jednym z największych problemów związanych z edycją wideo, a nawet zdjęć na serwerze NAS do niedawna było to, że po prostu nie można było uzyskać przepustowości i wydajności potrzebnej do edycji dużego pojedynczego pliku. Zmieniło się, to gdy stał się dostępny 10-gigabitowy Ethernet, ale przede wszystkim, gdy stał się przystępny cenowo.